Aktivni ugalj se, zbog svojih pozitivnih efekata, može naći u brojnim kozmetičkim proizvodima. Pomaže u uklanjanju viška sebuma, akni, nečistoća i toksina sa kože lica zbog čega je čest sastojak proizvoda za čišćenje kože, kao i maski za lice. Aktivni ugalj dubinski čisti kožu glave i uklanja ostatke proizvoda sa kose, pa se može naći i u šamponima. Mogu ga sadržati i proizvodi za oralnu higijenu, zbog sposobnosti izbeljivanja zuba.
Više o aktivnom uglju u kozmetici i njegovim benefitima može pročitati na našem blogu.
Alantoin, pomalo zapostavljen kozmetički sastojak, izuzetno je dragocen za negu kože. Deluje umirujuće, samanjuje iritacije, ublažava crvenilo, hidrira i omekšava kožu. Izuzetno je pogodan za negu suve i osetljive kože lica, kao i za svakodnevnu hidrataciju kože na rukama i stopalima.
Najčešće se dobija prirodnim putem kao ekstrakt iz lekovite biljke gavez, ali se može ekstrahovati i iz kamilice, pšeničnih klica i cvekle. Takođe, može se dobiti i hemijskim putem iz uree i glikolne kiseline.
Jedna od najpopularnijih grupa kiselina koje se koriste u kozmetičke svrhe su alfa-hidroksi kiseline, popularno zvane AHA kiseline. Za njih se često koristi i pojam voćne kiseline, pošto se najčešće dobijaju iz voća.
Najpoznatije vrste AHA kiselina su: glikolna, mlečna, jabučna, limunska, vinska i mandelična (bademova) kiselina. Sve one imaju sposobnost eksfolijacije, odnosno uklanjanja odumrlih ćelija kože. Na taj način pospešuju opšti izgled i zdravlje kože, dajući licu svežinu i blistavost. Ove kiseline se koriste za hemijske pilinge, odnosno za tretmane kojima se ujednačava ten, ublažavaju hiperpigmentacijske fleke i zaglađuje tekstura kože. Iako je u pitanju veoma moćan kozmetički sastojak, trebalo bi ih pažljivo koristiti, jer alfa-hidroksi kiseline spadaju u grupu foto-senzitivnih sastojaka.
Više o AHA kiselinama otkrijte u našem tekstu „Zašto je sada pravo vreme za AHA kiseline”.
Aloja (Aloe Vera) je izuzetno lekovita biljka čija se hranljiva svojstva upotrebljavaju vekovima, kako za negu tako i za lečenje. Zbog specifičnog izgleda mnogi je svrstavaju u kaktuse, ali ona pripada porodici ljiljana. Prirodno raste u predelima sa toplom i suvom klimom. Od biljke se najviše upotrebljava gel, koji se nalazi ispod grube i debele kore njenih listova.
Gel je bogat vitaminima A, C i E koji su prirodni antioksidansi koji usporavaju starenje kože i nastanak bora. Sadrži i vitamine B kompleksa (najviše B12 i folnu kiselinu) značajne za zdravlje kože. Enzimi koje poseduje smanjuju upalne procese, a minerali (selen, magnezijum, kalcijum, kalijum, natrijum, cink i hrom) povoljno utiču na suvu kožu.
Aloja vera ima značajnu količinu šećera, monosaharida i polisaharida koji hrane kožu. Obezbeđuje neophodnu vlažnost koži, veoma blago i nežno je čisti, umiruje i regeneriše.
Antiperspirant je vrsta dezodoransa koji efikasno blokira znojenje i ujedno neutrališe neprijatne mirise. Ovaj proizvod za ličnu higijenu je dostupan u formi spreja i roll-on-a i veoma lako se koristi. Obično se nanosi ispod pazuha, ali i na druge delove tela (npr. stopala), kako bi se sprečila pojava neželjenih, neprijatnih mirisa.
Za razliku od klasičnih dezodoranasa, koji su namenjeni samo za osvežavanje i neutralisanje mirisa, antiperspiranti sadrže određene derivate aluminijuma u manjoj količini, koji efikasno sprečavaju znojenje i na taj način smanjuju pojavu neželjenih mirisa. Ovaj efekat može trajati i do 72 sata nakon nanošenje proizvoda na kožu. Kao i većina dezodoranasa, antiperspiranti sadrže parfeme i ostavljaju osvežavajući miris. U zavisnosti od tipa parfema postoje muški, ženski i unisex antiperspiranti.
Ovi proizvodi se, pre svega, preporučuju osobama koje su sklone pojačanom znojenju, kao i onima koji se bave fizičkim i sportskim aktivnostima.
Antirid je uobičajen naziv za kreme koje se koriste za negu kože oko očiju. Ove kreme su obogaćene većom koncentracijom hidratantnih i tzv. anti-age sastojaka od klasičnih krema za lice. Zahvaljujući tome, intenzivno hidriraju i zaglađuju nežnu i tanku kožu oko očiju, dajući joj elastičnost. Ujedno smanjuju vidljivost finih linija i bora u predelu oko očiju.
Kao i većina krema za lice, antirid kreme mogu biti namenjene za dnevnu ili noćnu negu kože. Nanose se laganim kružnim i tapkajućim pokretima na okoločnu regiju.
Više o antirid kremama čitajte na našem blogu.
Anti-age kozmetika je uopšten naziv za proizvode koji se koriste za ublažavanje vidljivosti postojećih i smanjenje nastanka novih bora i finih linija na licu. Anti-age kreme za lice imaju sposobnost da zaglade i zategnu kožu, zahvaljujući hranljivim sastojcima koji čine kožu elastičnom, jedrom, čvrstom i „podmlađenom”. Obogaćene su hidratantnim sastojcima poput kolagena, koenzima Q10, hijaluronske kiseline, retinola, niacinamida, peptida itd.
Iako je uobičajeno da se anti-age kreme koriste za redovne tretmane nege kože u starijem životnom dobu, njihova primena se preporučuje već nakon tridesete godine života. Posle dvadesete godine prirodni nivo kolagena u organizmu počinje postepeno da opada, a samim tim koža postaje manje elastična i jedra. Kako bi se stimulisala proizvodnja kolagena i elastina, koži je potrebna adekvatna nega. Kvalitetna anti-age krema je dobar izbor.
Iako sve više kozmetičkih kuća i popularnih brendova u svojoj ponudi ima anti-age kozmetiku, ne postoji jednostavan odgovor na ovo pitanje. Zapravo, najbolja krema je ona koja daje efikasne rezultate.
Na tržištu su dostupni mnogi proizvodi koji obećavaju sjajne rezultate preko noći. Ipak, u realnosti je situacija malo drugačija. Da bi bilo koji tretman bio efikasan, potrebna je kontinuirana primena. U većini slučajeva, za vidljivost rezultata anti-age krema neophodno je redovno korišćenje proizvoda minimum tri-četiri nedelje.
Iskusni dermatolozi savetuju da se prilikom odabira kozmetike korisnici manje osvrću na brend, a da više vode računa o samom sastavu proizvoda i tipu kože za koji je konkretan proizvod namenjen. Samo tako, svako može za sebe pronaći najbolju anti-age kremu za lice.
Agranovo ulje je izuzetno popularno u kozmetici, jer ima snažna hidrirajuća i regenerišuća svojstva. Koristi se za negu kože, kose i noktiju. Zbog svojih blagotvornih dejstava i zemlje porekla, arganovo ulje je poznato kao „tečno zlato” iz Maroka. Ima antioksidantna svojstva i bogato je vitaminima i nezasićenim omega 3 i 9 masnim kiselinama.
U prodaji se može naći čisto, 100% hladno ceđeno arganovo ulje, koje se može koristi nerazređeno, direktnim nanošenjem na lice, telo ili kosu. Mnogo češće je zastupljeno kao glavni sastojak brojnih kozmetičkih proizvoda. Kako koristiti arganovo ulje za kosu - saznajte na našem blogu.
Azelaična ili azelainska kiselina se koristi u kozmetičkim i dermatološkim tretmanima kože sklone pojavi akni, upala i crvenila. Najpoznatija su njena antioksidantna i antibakterijska dejstva, zbog čega je veoma efikasna u borbi protiv bubuljica, ali i ožiljaka i hipoalergijskih fleka na koži. Dobija se iz žitarica, pre svega ječma, pšenice i raži, a proizvode je i bakterije i gljivice koje su prirodno prisutne na našoj koži. Odgovore na pitanja u vezi sa azelainskom kiselinom potražite na blogu.
Bakučiol (bakuchiol) je u kozmetičkom svetu poznat kao biljna zamena za retinol, zbog čega njegova popularnost sve više raste, i to ne samo među ljubiteljima veganske kozmetike. Pokazao se kao izuzetno efikasan u tzv. anti-age tretmanima, jer stimuliše proizvodnju kolagena i elastina, što doprinosi smanjenu vidljivosti bora i zaglađivanju kože. Osim toga, bakučiol, baš kao i retinol, utiče na ublažavanje akni, jer ima protivupalna i antibakterijska svojstva. Takođe, deluje i na ublažavanje hiperpigmentacijskih flekica.
S obzirom da se dobija prirodnim putem, od listova i semenki azijske biljke babchi, ovaj sastojak ne izaziva iritacije, peckanje i crvenilo, pa je pogodan za osobe koje imaju osetljivu kožu. Takođe, ovaj sastojak nije fotosenzitivan, tako da se može koristiti i za dnevnu i za večernju negu.
Pročitajte na našem blogu koji su sve benefiti primene kozmetike sa bakučiolom i otkrijte da li je potrebno da uvrstite ovaj sastojak u svakodnevne rituale nege.
Balzam za kosu ili regenerator se koristi kao završni korak tokom pranja kose, nakon upotrebe šampona i maske. Po pravilu se nanosi na čistu i mokru kosu, celom dužinom, izbegavajući teme, i ostavi da deluje nekoliko minuta, a potom se ispira.
Balzam se često meša sa maskom, odnosno pakovanjem za kosu, iako ovi proizvodi imaju različite namene. Maska je namenjena za dubinsku hidrataciju i proteinsku ishranu kose, dok balzam deluje potpuno drugačije. Primarna uloga balzama je da zagladi kosu, zatvarajući kutikulu dlake. Na taj način se smanjuje mršenje i lomljenje vlasi i olakša raščešljavanje kose. Zbog toga je balzam obavezan deo redovne nege kose i preporučuje se njegova primena prilikom svakog pranja kose.
Balzam za usne se koristi za negu i hidrataciju kože usana. Balzam regeneriše i zaglađuje oštećenu kožu usana, čini je mekanom, štiti je od isušivanja i pucanja. Pojedini balzami mogu sadržati SPF, kako bi zaštitili usne od štetnih sunčevih zraka. Pogodni su za svakodnevnu upotrebu i mogu biti u različitim oblicima. Zbog svoje praktičnosti, najčešće se koriste balzami za usne u obliku stika. Balzami za usne u teglici su kremaste teksture i mogu se nanositi prstom ili aplikatorom. Balzami za usne se mogu naći i u tubi, koja omogućava jednostavno doziranje prilikom nanošenja proizvoda.
Beauty blender je kozmetički sunđer koji služi za nanošenje i blendovanje tečne i kremaste šminke (pudera, korektora, hajlajtera, rumenila i sl.). Njegovom upotrebom postiže se ujednačena pokrivenost pri nanošenju proizvoda. Beauty blender je najčešće u obliku jajeta, ali može biti različitih oblika i veličina, u zavisnosti od namene za koju se koristi.Uži deo sunđera namenjen je za nanošenje proizvoda na teže pristupačne regije kao što su predeo oko očiju, usta i nosa. Širi deo se koristi za nanošenje proizvoda na obraze, bradu i čelo. Ravna strana koso sečenog sunđera pogodna je za nanošenje konture na lice. Mali beauty blenderi se mogu koristiti za nanošenje korektora na predeo oko očiju i sl.
Pre upotrebe beauty blendera, neophodno je potopiti ga u vodu i dobro ocediti, da bude vlažan. Održavanje higijene beauty blendera je od izuzetne važnosti, pa je potrebno temeljno ga oprati nakon svake upotrebe.
Izraz bez alkohola (alcohol-free), koji se često viđa na kozmetičkim proizvodima, zapravo ne označava potpuno odsustvo alkohola iz proizvoda. Ova sintagma znači da proizvod ne sadrži etil alkohol (tzv. isušujući alkohol), ali može sadržati druge vrste, poput cetil, stearil i lanolin alkohola. Ovakve oznake na proizvodima sugerišu da su oni pogodni za upotrebu na suvoj i osetljivoj koži.
Bez parfema - natpis i/ili simbol na kozmetičkim proizvodima ukazuje da preparat ne sadrži parfeme i veštački dodate mirise. Ovo je veoma značajna informacije za osobe koje imaju osetljivu kožu sklonu alergijama i iritacijama koje mogu izazvati parfemi i veštački mirisi.
Proizvodi sa oznakom „bez parfema” ne moraju nužno biti i bez mirisa, tj. mogu sadržati sastojke koji prirodno imaju izražen miris (npr. kokosovo ulje).
Biotin je ključan sastojak za jačanje i rast kose i naći ćete ga u mnogim šamponima i ampulama protiv opadanja kose. U pitanju je vrsta B vitamina, koja je neophodna organizmu za poboljšanje opšteg zdravlja, ali i izgleda kose, kože i noktiju. Prirodno se može uneti u organizam putem hrane bogate vitaminom B7 (biotinom): riba, piletina, orašasti plodovi, voće, povrće...
Brazilska depilacije je pojam koji se odnosi na depilaciju (uklanjanje neželjenih dlačica) intimne regije. Tretman je izuzetno popularan u kozmetičkim salonima, a praktikuju ga i žene i muškarci. Za ovu tehniku se mogu koristiti voskovi za hladnu i toplu depilaciju, ili šećerna pasta.
Celulit podrazumeva pojavu kvržica, oteklina, rupica i neravnina na koži, pa se takva koža neretko opisuje i kao „pomorandžina kora”. Celulit je estetski problem koji najčešće pogađa žene. Do njegovog stvaranja dolazi usled nagomilavanja toksina, štetnih materija i masnoće ispod kože. Može se javiti bez obzira na pol, uzrast, telesnu težinu i građu. Najčešći uzroci su nepravilna ishrana, nedostatak fizičke aktivnosti, nedovoljan unos vode, pušenje, hormonski disbalans, stres, slaba cirkulacija. Lečenje celulita je veoma zahtevno, a najčešće se primenjuju anticelulit gelovi i kreme, masaže, tretmani laserom, limfna drenaža, promena načina ishrane i uvođenje adekvatnog treninga.
Ceramidi su vrsta lipida (masti) koji zajedno sa drugim supstancama čine površinski, zaštitni sloj naše kože. Oni su glavni „čuvari vlažnosti”, čine kožu hidriranom i elastičnom, jačaju njenu barijeru i čine je otpornom na spoljašnje uticaje.
Kako starimo, nivo ceramida u koži opada, što dovodi do narušavanja njene barijere. Usled ovih promena koža slabi, postaje tanja i suvlja i javljaju se bore. Koža kojoj nedostaju ceramidi je suva, peruta se, svrbi, pecka i zateže, sklona je iritacijama i oštećenjima. Nedostatak prirodnih ceramida može se nadoknaditi odgovarajućom ishranom i primenom adekvatnih, hidratantnih krema, losiona i seruma.
Ceramidi su čest sastojak kozmetičkih proizvoda za negu kože lica i tela, pospešuju hidrataciju i održavaju optimalni nivo vlažnosti, tako što stimulišu sintezu prirodnih ceramida u ćelijama kože. Na taj način čine kožu glatkom i smanjuju vidljivost finih linija i bora. Ceramidi nisu komedogeni, ne zapušavaju pore i pogodni su za sve tipove kože.
Cruelty-free je natpis i oznaka koja se često nalazi na pakovanjima kozmetičkih i makeup proizvoda. Obično je propraćena ikonicom u obliku zeca. U bukvalnom prevodu sa engleskog znači: bez okrutnosti.
Ovaj simbol potvrđuje da proizvod, koji nosi ovu oznaku, nije testiran na životinjama.
Čajevac je veoma popularna žbunasta biljka koja raste na teritoriji Australije, a čije lišće ima lekovite moći. Osim što se koristi za pravljenje čajeva, eterična ulja i previjanje rana, veoma je dragocen kao sastojak u proizvodima za negu kože. Popularno ulje čajevca se naročito preporučuje osobama koje imaju masnu kožu.
Za šta je sve korisno ulje čajevca i kako se koristi u kozmetičke svrhe, čitajte na blogu.
Čia semenke (Salvia Hispanica), nastaju od čia biljke iz porodice Lamiacae. Ime čia dolazi od reči chian što znači uljano. Obogaćeno je omega 3 masnim kiselinama koje deluju protiv akni i bora, pomažu u negovanju glatke kože, utiču na brži rast kose i noktiju. Visoka koncentracija masnih kiselina podstiče lučenje kolagena, ključnog za mladolik i svež izgled kože lica, dok vitamin B3 i cink pomažu u dubinskom čišćenju pora. Vlakna pomažu u održavanju povoljnog nivoa šećera u krvi, što pozitivno utiče na kožu lica. Vitamin E ima anti-inflamatorno dejstvo na akne i dobar je saveznik u borbi protiv finih linija i bora. Magnezijum poboljšava cirkulaciju što sprečava da koža izgleda bledo i beživotno. Proteini omogućavaju održavanje nivoa kolagena u koži. Kalcijum sprečava podbulost i oticanje lica. Ulje čia semena ima anti-age efekat na kožu. Njegova struktura spada u kategoriju lakih ulja, pa na koži ne ostavlja mastan trag. Ovo ulje pozitivno deluje na podočnjake, a smanjuje prirodno crvenilo na licu. Dubinski hidrira i hrani kožu. Potvrđeno je i da ulje čia semena uspešno oporavlja kosu vraćajući joj sjaj i volumen.
Ćelavost predstavlja potpuni ili delimični gubitak kose i najčešće je prisutna kod muškaraca. Ova promena može da se javi i kod žena usled određenih bolesti, hormonskih poremećaja, velikog stresa i drugih faktora. Gubitak kose se iz estetskih razloga često povezuje i sa gubitkom samopouzdanja, što je potpuno pogrešan stav.
U velikom broju slučajeva, kozmetički proizvodi (šamponi, ampule, tretmani...) mogu pomoći u jačanju kose i stimulisanju rasta novih vlasi. Ipak, da bi se smanjilo ili potpuno zaustavilo opadanje kose, potrebno je najpre otkriti uzrok ćelavosti.
Depilacija je profesionalni tretman uklanjanja neželjenih dlačica sa kože lica i tela. Za ovu svrhu se koriste različiti proizvodi, od čega zavisi sama tehnika rada. Među najpopularnijim vrstama izdvajaju se:
S obzirom na to da se prilikom depilacije dlačice čupaju iz korena, ova tehnika nije potpuno bezbolna. Iz istog razloga i efekat depilacije traje mnogo duže nego efekat brijanja. Nakon depilacije koža ostaje glatka i bez dlačica nekoliko nedelja. Iako je u pitanju profesionalni tretman koji se sprovodi u kozmetičkim salonima, uz malo veštine i strpljenja depilacija se može praktikovati i kod kuće. Saznajte kako u našem blogu.
Dermaroler je specijalan kozmetički pribor, namenjen za profesionalne tretmane lica i tela i za upotrebu isključivo na jednoj osobi. Ovaj mali alat ima roler prekriven metalnim iglicama, čime se postiže efekat sličan tretmanu mezoterapije. Iako su tretmani dermarolerima manje invazivni, pružaju veoma efikasne rezultate u pogledu zdravlja i izgleda kože: zaglađuju kožu, smanjuju pore i vidljivost bora, ujednačavaju teksturu i ten. Prevlačenjem rolera preko kože, laganim pritiskom, stvaraju se mikropovrede koje podstiču prirodne procese regeneracije ćelija kože i proizvodnje kolagena. Ujedno se na taj način poboljšava cirkulacija i pospešuje apsorpcija hranljivih sastojaka iz kozmetičkih proizvoda.
U zavisnosti od veličine iglica, dermaroler se može koristiti za različite namena. Kraće iglice, dužine 0,25-0,5 mm, namenjene su za tretmane lica, dok su duže pogodne za tretmane tela (ublažavanje vidljivosti strija, celulita i sl.).
Dermatološki testirano - ova oznaka se nalazi na mnogim kozmetičkim preparatima i proizvodima za ličnu higijenu. Predstavlja potvrdu da je proizvod odobren od strane dermatologa, odnosno medicinskih stručnjaka za kožu i da je bezbedan za upotrebu.
Svi proizvodi koji nose ovu oznaku su prethodno testirani na ljudima (dobrovoljnim ispitanicima) pod strogim nadzorom dermatologa.
Dimetikon spada u grupu silikonskih polimera i jedan je od najčešće zastupljenih silikona u kozmetičkim preparatima. Mnoge od ovih proizvoda koristimo svakodnevno: kreme za lice i ruke, kreme za sunčanje, šampone i balzame za kosu...
Dimetikon je zadužen za svilenkasto-baršunast osećaj, jer ostavlja tanak i gladak bezbojni sloj (film) na koži, odnosno kosi. Ovaj sloj ujedno stvara zaštitnu barijeru (bez osećaja težine) i na taj način pomaže koži, odnosno kosi da zadrži mekoću, optimalni nivo vlažnosti i hidriran izgled. Zahvaljujući sposobnosti zaglađivanja, dimetikon je čest sastojaka u prajmerima za šminkanje, antirid kremama i drugim proizvodima koji su namenjeni za popunjavanje pora, finih linija i ujednačavanje teksture kože lica.
Đumbir je izuzetno dragocen za opšte zdravlje organizma i jačanje imuniteta, ali i za lepši izgled kože. Koren đumbira je bogat gingerolom - bioaktivnim jedinjenjem koje ima jaka protivupalna i antioksidativna svojstva. Zbog taga je delotvoran u tretmanima protiv bubuljica, upala, crvenila, otoka, tamnih podočnjaka i bora.
Koren đumbira sadrži veliku koncentraciju vitamina A, B i C, kao i dragocenih minerala (kalijuma, natrijuma, magnezijuma). Zbog svojih antioksidativnih svojstava koristi se za detoksikaciju celog organizma (kao začin i dodatak jelima, čaj ili napitak), ali i u dermatološke i kozmetičke svrhe - za ćišćenje ćelija kože od toksina. Koristiti se za maske, pilinge, kreme i losione. Efikasno uklanja površinske bakterije i pomaže u isušivanju i neutralisanju bubuljica, a pokazao se dobro i u tretmanima ublažavanja flekica i hiperpigmentacija, zbog sposobnosti ujednačavanja tena. Ubrzava metaboličke procese, podstiče cirkulaciju i proizvodnju kolagena, te na taj način obnavlja kožu i vraća joj elastičnost. Zbog toga se đumbir koristi i za anticelulit i anti-aging tretmane.
Đurđevak se od davnina koristi u medicini za lečenje srčanih bolesti, reguliše rad srca, ublažava grčeve i deluje povoljno na krvne sudove. U lekovite svrhe koristi se cela biljka, cvetovi, listovi i koren. Đurđevak sadrži flavonoide, saponine i kardenolide.
Pored medicinskih predstavlja značajan sastojak u kozmetčkim i parfemskim proizvodima. Ulje đurđevka ekstrahuje se iz zvonastih cvetova (destilacijom vodenom parom). Pogodno je za negu kože lica i tela, održava nivo vlažnosti i pomaže u regeneraciji kože. Smanjuje vidljivost finih linija i bora, ujednačava ten i ublažava depigmentaciju kože. Ulje đurđevka se koristi u losionima za telo, dnevnim i noćnim kremama, maskama za lice balzamima i maskama za kosu. Pogodno je za lečenje opekotina i drugih vrsta rana koje mogu ostaviti ožiljak. Veliku primenu ima i u aromaterapiji.
Sadrži između 15 i 20 procenata parfemskog ulja. U zavisnosti od proizvođača kao i mirisnih nota, ima veću postojanost i može trajati između 6 i 8 sati, a na odeći i duže.
Sadrži između 5 i 15 procenata parfemskog ulja. Intenzitet tajanja mirisa je između 3 i 4 sata. Često je Eau de Toilette nešto lakša i svežija verzija, namenjena za dnevnu upotrebu.
Ekstenzije za kosu se koriste u tretmanima nadogradnje i mogu biti od prirodne ili sintetičke (veštačke) dlake. Najkvalitetnija kosa za nadogradnju je napravljena od 100% prirodne dlake i ona je, sasvim opravdano, značajno skuplja. Uz prirodnu kosu za nadogradnju se postiže najprirodniji efekat, a ovako nadograđena kosa se može dodatno stilizovati i mnogo lakše se održava.
U zavisnosti od vrste nadogradnje za koju su namenjene, ekstenzije mogu biti na tresi, u pramenovima (snopu), sa klipsama, keratinom ili samolepljivim trakama.
Elastin je protein koji koži daje elastičnost i čvrstinu. Prirodno se nalazi u našem organizmu, a njegova koncentracija kreće polako da opada nakon dvadesete godine života. Na gubitak elastina, takođe, mogu uticati loša ishrana, nedostatak fizičke aktivnosti, preterano izlaganje suncu, pušenje i sl. Nedostatak elastina može uzrokovati gubitak tonusa, pojavu bora, opuštenu i manje fleksibilnu kožu i njenu pojačanu osetljivost na UV zrake. Vitamini C i E su važni za očuvanje elastina. Takođe, kozmetički proizvodi sa hijaluronskom kiselinom, retinolom i peptidima mogu podstaći proizvodnju elastina u koži.
Enzimi su proteini koji imaju ulogu bioloških katalizatora, odnosno utiču na brzinu hemijske reakcije. Zastupljeni su u mnogobrojnim preparatima za negu kože. Doprinose uklanjanju odumrlih ćelija, tako što pomažu razgradnju keratina sa površinskog sloja kože. Taj proces ubrzava regeneraciju kože. Nakon tretmana koža je glatka, nežna i blistava. Značajno utiču na smanjenje depigmentacije kože, dajući svež i ujednačen ten.
Velika prednost korišćenja enzima je što su potpuno bezbedni za sve tipove kože, pa i onu najosetljiviju. Daju rezultate u kratkom vremenskom periodu, bez znakova bilo kakve iritacije. Uglavnom su neutralne pH vrednosti, pa ne narušavaju pH vrednost površinskog sloja kože.
Epilacija je bezbolna metoda dugotrajnog uklanjanja dlačica sa lica i tela. Tokom epilacije odstranjuje se cela dlaka, zajedno sa korenom, čime se postižu trajni rezultati i smanjuje mogućnost pojave uraslih dlačica. S obzirom da sve dlačice na našem licu i telu ne rastu ravnomerno i istovremeno, za potpuni trajni efekat potrebno je uraditi nekoliko uzastopnih tretmana epilacije.
Farbanje obrva predstavlja popularnu tehniku bojenja dlačica, čime se postiže intenzivnija boja i naglašeniji, puniji izgled obrva. U ovu svrhu se koriste specijalne farbe za obrve i razvijač boje (hidrogen 3%), a sam postupak traje 10-ak minuta. Efekat i postojanost boje traje nekoliko nedelja, što zavisi od kvaliteta korišćenih proizvoda i nege obrva nakon tretmana.
Sve o farbanju obrva pročitajte na našem blogu.
Ferulinska kiselina predstavlja snažan antioksidans koji je biljnog porekla. S obzirom da ne spada u jake kiseline, nežno neguje kožu i štiti je od slobodnih radikala. Njena najvažnija funkcija je podsticanje proizvodnje kolagena koji kožu održava mladolikom i elastičnom. Pruža zaštitu od ultra-ljubičastog zračenja i uspešno se bori protiv hiperpigmentacije na koži. Prirodno se nalazi u ćelijskim zidovima mnogih biljaka poput pšenice, pirinča, ovasa, ananasa i jabuke. Poboljšava elastičnost kože, smanjuje upale i crvenilo. Umanjuje akne i smanjuje pojavu bora. Pojačava efekat vitamina C i E. Može da se koristi svakodnevno, a najefikasnija je u obliku seruma za lice. Koža je mekana, elastična, zategnuta, poboljšava tonus mišića i sužava pore.
Fiksator za šminku je kozmetički proizvod koji se koristi kao završni korak u šminkanju i omogućava bolju i dužu postojanost makeup-a, bez razmazivanja. Najpopularniji su tečni fiksatori u formi spreja, jer se lako nanose. Nakon završenog procesa šminkanja, potrebno je naprskati fiksator, sa oko 15 cm udaljenosti od lica.
Glicerin je čest sastojak proizvoda za negu kože i kose, a njegova primarna uloga je da hidrira i zaštiti kožu od negativnih uticaja iz spoljašnje sredine. Ima sposobnost da vezuje i zadržava vlagu unutar ćelija, pa je posebno pogodan za negu suve, ispucale, dehidrirane i kože sklone perutanju.
Glikolna kiselina (ili hidroksisirćetna) je najmanja AHA kiselina. To je bezbojna, bezmirisna i higroskopna kristalna materija visokorastvoriva u vodi. Koristi se u raznim proizvodima za negu kože. Dobija se iz biljaka i drugih prirodnh izvora kao što su voće, šećerna trska i mleko.
Velika prednost ove kiseline je ta što ima najmanju veličinu molekula od svih ostalih AHA kiselina, što znači da je koža veoma lako apsorbuje. Sadrže je sve vrste kozmetičkih proizvoda kao što su sredstva za čišćenje lica, tonici ili pilinzi. Najčešće se koristi kao hemijski piling i time podstiče obnavljanje ćelija. Povećava proizvodnju kolagena i hijaluronske kiseline čime smanjuje pojavu finih linija i bora na koži lica. Proizvodi koji posvetljuju kožu i ujednačavaju ten sadrže glikolnu kiselinu kao glavni sastojak. Najefikasnija je kada se koristi na normalnoj, mešovitoj i masnoj koži.
Gotu kola pripada porodici peršuna, raste u Aziji, Južnoj Africi i Australiji. Naziva se još i tigrova trava ili cica. Vekovima se koristi za negu kože i široko je dostupma u kozmetičkim proizvodima. Bogata je sastojcima koji odgovaraju svim tipovima kože. Deluje na regeneraciju tkiva, zaceljuje rane i smanjuje upalu kože. To je čini popularnom među onima koji pate od ožiljaka od akni, rozacee ili psorijaze, a koristi se i za sprečavanje znakova starenja. Naziva se još „čudesni eliksir života” jer utiče na podmlađivanje kože. Bogata je vitaminima C, A i B, kao i karotenom koji zajedno čine da koža bude svetla i mladalačka. Umanjuje vidljivost bora i depigmentaciju kože. Obezbeđuje dovoljan nivo vlažnosti kože, vraća vitalnost suvoj, crvenoj i iritiranoj koži.
Posebno je popularna u Koreji, a poslednjih nekoliko godina i u celom svetu zbog antibakterijskih i antigljivičnih dejstava. Koristi se u kremama i serumima za dnevnu i noćnu negu, a sastavni je deo i preparata za čišćenje kože.
Jedan od omiljenih proizvoda profesionalnih šminkera je hajlajter, jer licu daju dodatnu svežinu i blistavost, uz zavodljivu dozu glamura. Hajljater se koristi, pre svega, za posvetljivanje i naglašavanje željenih kontura lica uz svetlucav sjaj. Može biti u tečnoj, kremastoj ili praškastoj formi.
Po pravilu se nanosi pri kraju procesa šminkanja (na već matirano/setovano lice), pomoću lepezaste četkice.
Hidratantna krema je polutečna emulzija, raznih masti i vode. Sastoji se iz dve faze masne i vodene. Masnu fazu čine prirodni trigliceridi, prirodne masnoće, silikoni i lipidi, dok vodenu fazu čine humektanti, ovlaživači, alkoholi i demineralizovana voda.
Glavna uloga hidratantne kreme je obnavljanje optimalnog nivoa vode u koži. Vidno osvežava kožu i vraća joj jedrinu. Podstiče održavanje prirodnog balansa lipida i vode, a koža je savršeno upija, pružajući licu hidriran i svež izgled. Namenjena je za negu svih tipova kože.
Hijaluronska kiselina je sastavni deo našeg organizma, ali i mnogih krema, seruma i losiona za negu kože lica i tela. Skoro da je nezamenjiv sastojak u tzv. anti-age kozmetičkim proizvodima, jer hidrira i obnavlja kožu, čineći je elastičnom, jedrom i blistavom. Na taj način deluje na ublažavanje vidljivosti bora i finih linija.
Humektanti su zapravo sastojci koji koži daju vlagu. Oni privlače vodu u epidermis i povećavaju njen nivo u površinskim slojevima kože. Sastojci koji ulaze u ovu grupu su hijaluronska kiselina, glicerin, propilen glikol, butilen glikol, sorbitol.
Japansko iscrtavanje obrva je popularna metoda ulepšavanja, odnosno tetoviranja obrva, koja spada u tehnike trajnog šminkanja. Poznato je i po nazivu microblading, jer se za ovu tehniku primenjuju mikroubodi, kojima se ubrizgava pigment u kožu. Za ovu metodu se koriste posebne mašinice i igle za tetoviranje, kao i specijalni pigmenti za trajnu šminku.
Japanskim iscrtavanjem postiže se definisan luk i oblik obrva, koriguju se asimetrije i popunjavaju praznine koje postoje na prirodnim obrvama. Za razliku od klasičnog tetoviranja, ovom tehnikom se bukvalno iscrtavaju tanke i kratke linije koje podsećaju na dlačice, zbog čega se dobija prirodniji izgled.
Kana, odnosno hena, je uobičajen naziv za potpuno prirodne proizvode koji se koriste za bojenje kose, obrva i iscrtavnje šara na telu. Sam pojam potiče od naziva žbunaste biljke, čiji listovi se najpre suše, a potom usitnjavaju i pretvaraju u zeleni prah, koji se kasnije primenjuje u kozmetičke svrhe.
Kana se najčešće koristi za prirodne tretmane nege i bojenja kose, i to bez oštećenja vlasi. Kako bi se dobile različite nijanse (crna, crvena, braon...) obično se meša sa drugim biljkama (npr. sa prahom indigo biljke). Sve o kani za kosu čitajte na blogu.
Kantarion je grmolika biljka, koja ima svetle, žute cvetove. Potiče iz Evrope, može se naći i u Zapadnoj Aziji i Severnoj Africi. Poznata je po mnogim lekovitim svojstvima, a sastavni deo je i mnogih kozmetičkih preparata. Kantarion je bogat moćnim flavonoidima koji štite i umiruju kožu. Takođe sadrži hiperflorin koji zahvaljujući antibakterijskim svojstvima deluje u lečenju zaraženih rana i upalnih kožnih bolesti. Nalazi se u uljima za masažu i deluje opuštajuće i umirujuće. Sadrži hipericin, flavonoide, fenolne kiseline, tanine i esencijalna ulja. Neguje osetljivu, suvu i ispucalu kožu. Deluje hidratantno i umirujuće na kožu lica.
Kantarionovo ulje je odličan izbor za tretiranje osetljive kože sklone alergijama, iritacijama i crvenilu. Ublažava pojavu bora i finih linija kod suve kože lica.
Kaolin glina, naziva se još i bela glina ili kineska glina, prvenstveno se sastoji od minerala kaolinita. Najčešće je u beloj boji, ali može biti i obojena, u zavisnosti od minerala kojim je obogaćena. Vrlo je nežne i glatke teksture namenjena normalnoj, masnoj i kombinovanoj koži. Neguje, umiruje i apsorbuje višak sebuma čime sprečava pojavu akni. Ima neutralnu pH vrednost pa je pogodna i za osetljivi tip kože. Bogata je mnogobrojnim mikroelementima, cinkom, magnezijumom i silicijum-dioksidom, koji imaju veliki značaj u nezi svih tipova kože.
Poseduje blage antiinflamatorne, antibakterijske i lekovite prednosti, zbog čega se pored aknoznih i suvih stanja kože, kaolin glina može koristiti i za osipe i ekceme. Može se naći u mnogim kozmetičkim proizvodima, pastama za zube, šamponima i balzamima za kosu.
Koenzim Q10 je izuzetno koristan za negu kože, pa je čest sastojak krema, losiona, seruma i drugih kozmetičkih proizvoda. Koenzim Q10 je antioksidans, koji pomaže u neutralisanju slobodnih radikala koji oštećuju kožu i uzrokuju njeno prevremeno starenje. Održava kožu hidriranom, čime se smanjuje mogućnost pojave finih linija i bora, stimuliše obnavljanje ćelija i podržava proizvodnju kolagena koji čini kožu elastičnom i čvrstom.
Kofein je alkaloid koji se prirodno nalazi u zrncima kafe, kakaoa i listovima čaja. Od davnina koristio se u medicinske svrhe, a danas se može naći u raznim lekovima uglavnom analgeticima, zatim u energetskim i drugim pićima, čokoladama i poslasticama, kao i u kozmetičkim proizvodima.
Kofein je poznat po svojim stimulativnim i diuretskim svojstvima. Pozitivno deluje na kožu, kosu, celulit. Ima sposobnost poboljšanja mikrocirkulacije u koži, čime doprinosi boljem kvalitetu kože i kose. Ukoliko se nalazi u kozmetičkim proizvodima za negu predela oko očiju, poboljšava protok krvi u koži i dovodi do smanjenja nadutosti podočnjaka, kao i smanjenja tamnih krugova oko očiju. Smanjuje oštećenja kože uzrokovana UV zracima. Kofein ima stimulušući učinak na rast kose, a isto tako može pomoći u sprečavanju njenog gubitka. Deluje na folikule dlake tako što produžava fazu rasta i dovodi do jače, gušće i zdavije kose.
Osim u ishrani, kokosovo ulje se veoma često koristi u kozmetici. Ima snažna antioksidantna i antibakterijska svojstva, jer sadrži laurinsku kiselinu u velikoj količini. Bogato je i drugim hranljivim sastojcima, koji imaju pozitivna dejstva na zdravlje i izgled kože i kose. Najpoznatija je njegova hidratantna uloga, ali kokosovo ulje pruža mnogo više od hidratacije. Otkrijte zašto je kokosovo ulje favorit kozmetičkih stručnjaka.
Kolagen je jedan od glavnih proteina u našem organizmu i nalazi se u sastavu kože, kose, kostiju, noktiju. Veoma je značajan za zdravlje, a posebno ima uticaja na lep, blistav i zaglađen izgled kože. Tokom života nivo kolagena u organizmu se smanjuje, pa je potrebno nadoknaditi ga. Iako je najpoznatiji kolagen životinjskog porekla, u kozmetičkim proizvodima se sve češće pojavljuje i veganski kolagen, tako da danas svako može pronaći odgovarajuće kreme, serume i druge preparate za sebe.
Korejska kozmetika obuhvata veliku grupu proizvoda za negu lica i tela, koji su prepoznatljivi po kvalitetnom sastavu, jednostavnoj primeni i efikasnim rezultatima. Veliku popularnost su stekli u poslednjih nekoliko godina, promovisanjem specifičnih rituala i tehnika nege žena iz Koreje. Među najpoznatijim proizvodima korejske kozmetike izdvajaju se sheet (papirne) maske za lice.
Laminacija obrva je popularna tehnika korigovanja oblika i boje prirodnih obrva pomoću specijalnih losiona i fiksatora. U pitanju je potpuno bezbolan tretman kojim se postiže efektniji i naglešeniji izgled obrva, začešljavanjem i postavljanjem dlačica u željenom pravcu (obično nagore). Na taj način tanke, neujednačene i retke obrve dobijaju puniji i gušći izgled. Ovako oblikovane obrve ostaju fiksirane nekoliko nedelja, čime se štedi vreme u svakodnevnim ritualima šminkanja i ulepšavanja.
Vrlo je bogato esencijalnim masnim kiselinama koje su važne za mnoge metaboličke procese u organizmu, uključujući i kožu. Izuzetno pozitivno deluje na jačanje zaštitne barijere, što omogućava koži lica da se efikasnije bori sa uticajima iz spoljašnje sredine i bude otpornija. Takođe, omekšava kožu, dubinski je hidrira i ujednačava ten. Omogućava da koža bude zategnutija, elastičnija i da izgleda mlađe. Laneno ulje je posebno pogodno za osobe sa osetljivom kožom lica, jer na prirodan način vraća izgubljenu ravnotežu. Efikasno deluje protiv akni i ostalih upala na koži lica. Osim što sprečava upale, ubrzava zarastanje rana i omekšava kožu. Pogodno je za negu farbane i oštećene kose, dovoljno je da se umasira u kožu glave i celom dužinom kose. Nakon upotrebe kosa je nežna, glatka i sjajna. Upotreba lanenog ulja za kosu, poboljšava opšte stanje kose, jer vitamin E koji se nalazi u ovom ulju pomaže u sprečavanju prerane ćelavosti neutralizovanjem slobodnih radikala.
Pripada istoimenoj porodici, poreklom iz Azije i Severne Amerike, ali se može naći i u Evropi. Naziva se još „rajski cvet” i oduvek se vezivao za savršenstvo, nežnost i beskompromisnu ljubav. Iako se uglavnom uzgaja kao ukrasno cveće ima veliki značaj u nezi kože lica. Posebnu primenu ima u anti-age tretmanima, smanjuje intenzitet depigmentacije, ujednačava ten i daje blistavost. Koža je zaglađena i revitalizovana. Ulje ljiljana posebno je pogodno za suvu i osetljivu kožu, intenzivno je neguje i hidrira. Ekstrakt ljiljana koristi se za izradu prirodne kozmetike, terapijskih tretmana i ulja za masažu. Idealan je sastojak za proizvodnju prirodnih parfema.
Ljubičasti šampon je specifična vrsta šampona za kosu, namenjen isključivo za pranje plave, farbane kose. Poznat je i po nazivu anti-yellow, koji oslikava njegovu primarnu namenu - neutralisanje neželjenih žutih tonova na plavoj kosi. Pojam ljubičasti šampon potiče od njegove boje, jer je obogaćen ljubičastim pigmentom koji deluje na žute i narandžaste tonove tako što ih posvetljuje i ublažava, dajući kosi „hladan”, sivkast odsjaj. Sve o ljubičastom šamponu pročitajte na blogu.
Magnetne trepavice su posebna vrsta (veštačkih) trepavica na traci, koje sadrže male magnete pomoću kojih se postavljaju na prirodne trepavice. Mogu biti napravljene od prirodnih ili sintetičkih dlačica različitih dužina. Magneti su izuzetno tanki i lagani, ne stvaraju osećaj težine na kapcima. Ravnomerno su raspoređeni dužinom trake, kako bi se veštačke trepavice što bolje spojile sa prirodnim.
Glavna prednost magnetnih trepavica je što se lako postavljaju (i skidaju) bez upotrebe lepka i mogu se koristiti više puta. Pogledajte, na našem blogu, kako da sami postavite magnetne trepavice.
Manikir je kompletan tretman nege i ulepšavanja noktiju i ruku, koji se praktikuje u kozmetičkim salonima. Sam pojam izvorno potiče od latinskih reči manus (ruka) i cura (briga), što u prevodu znači nega ruku. Ova tehnika podrazumeva skraćivanje i oblikovanje noktiju, sređivanje zanoktica i masažu šaka.
Maskara je jedan od najprodavanijih i najviše reklamiranih makeup proizvoda na svetskom tržištu. Skoro da ne postoji žena koja barem jednom u životu nije kupila maskaru. U pitanju je proizvod kremasto-tečne forme, najčešće crne boje, koji se dobija u maloj bočici sa četkicom za lako nanošenje na trepavice.
Maskara se nanosi na gornje i donje trepavice, kako bi se dodatno naglasile oči. Zahvaljujući ovom proizvodu trepavice dobijaju intenzivniju boju, veći volumen i gušći, puniji izgled, a ujedno deluju duže. Sam efekat zavisi od oblika i gustine četkice, ali i od postojanosti, intenziteta i vodootpornosti boje. U skladu sa aktuelnim makeup trendovima, pored klasične crne maskare, veoma su popularne i maskare u efektnim bojama, poput plave, ljubičaste i roze.
Maska predstavlja dodatnu negu koja vraća neophodnu vlažnost, sjaj i kvalitet kosi oštećenoj farbanjem, sušenjem i peglanjem. Maska za kosu kao i regenerator, se ne nanose na vlasište. Ovi proizvodi služe za obnavljanje i negovanje kose, a ne vlasišta. Vlas je cilindričnog oblika i sastoji se od module, korteksa i kutikule, a različiti proizvodi imaju različito delovanje. Maska je bogatija od regeneratora po sastavu i ulazi u korteks, što znači da je dubinski hrani. Jača strukturu kose i vraća joj sjaj. Maska se koristi povremeno, da nahrani kosu iznutra. Učestalost korišćenja maske zavisi od tipa kose i problema koji kosa ima. Ukoliko je kosa suva, potrebno je koristiti jednom nedeljno ili jednom u dve nedelje. Ukoliko se kosa brzo masti, masku je najbolje koristiti dva puta mesečno. Pravilno se nanosi 4-5 cm od vlasišta. Kada se nanese potrebno je ostaviti da deluje 10-15 minuta u najboljem slučaju umotati kosu u peškir, a potom isprati. Drugi način za upotrebu, maska se nanese na suvu kosu pre šamponiranja, ostavi da deluje neko vreme, a zatim ispere.
Maslina je biljka koja pretežno raste u mediteranskim krajevima. Od nje se dobija izuzetno hranjivo ulje bogato nezasićenim masnim kiselinama. Ulje je odlično za kožu, ali i čitav organizam kada se unese putem ishrane. Na koži stvara blagi, nežni film koji štiti kožu od spoljašnjih uticaja. Sadrži vitamine E, D, A i K, a čuveno je i po svom pozitivnom dejstvu, kada se dobro utrlja na površinu kože. Vitamin A čini kožu elastičnom, direktno utiče na njen tonus i čvrstinu, dok vitamin D sprečava starenje kože. Vitamin E je važan antioksidans, koji doprinosi vlažnosti i regeneraciji kože. Vitamin K daje direktni doprinos u hidrataciji kože i pomaže u borbi protiv prvih znakova starenja. Polifenoli takođe dominiraju u sastavu ovog ulja, pokazuju i protivupalno dejstvo. Smiruje infekcije i iritacije na koži lica. Pogodno je za sve tipove kože.
Micelarna voda spada u grupu popularnih kozmetičkih proizvoda za uklanjanje šminke i lagano čišćenje kože lica. Ovi proizvodi sadrže mikromolekule rastvarača, zvane micele, koje privlače nečistoće i ulja i na taj način čiste kožu. Pored toga, micelarna voda je obogaćena hidrirajućim sastojcima zbog čega ne isušuje kožu.
Više detalja o micelarnoj vodi pročitajte na našem blogu.
Murumuru puter je potpuno prirodan sastojak koji se sve češće koristi u kozmetičke svrhe. Dobija se preradom semena murumuru palme, koja raste u tropskim šumama u Amazoniji. Murumuru puter ima žućkastu boju i skoro neutralan miris, a obiluje omega masnim kiselinama i vitaminima, zbog čega ima izuzetno velika hidratantna svojstva. Dubinski prodire u strukturu kože i kose, sprečava njihovo isušivanje i pucanje. Ojačava kožnu barijeru, štiteći je od štetnih spoljašnjih uticaja i gubitka vlažnosti. Zaglađuje, hidrira i umiruje „neposlušnu” kosu i vraća joj sjaj.
Sve informacije o murumuru puteru čitajte na blogu.
Niacinamid (vitamin B3) je jedan od najpopularnijih sastojaka u serumima i kremama za negu lica. Ima sposobnost da zagladi i hidrira kožu i da ujednači ten. Naročito je pogodan za negu masne i kombinovane kože, ne zapušava pore i ne ostavalja mastan sloj. Rastvorljiv je u vodi, pa većina kozmetičkih proizvoda sa niacinamidom ima vodenu, a ne uljanu, bazu.
Pročitajte zašto je niacinamid neizostavan u nezi kože i otkrijte sve benefite ovog sastojka.
Izraz niche je nastao sa ciljem da opiše veoma retke vrste parfema. Niche je francuska reč koja označava skriveni prostor ili kabinu, pa ne čudi što ovi parfemi svoje neodoljive mirise čuvaju u luksuznim bočicama elegantnog i vrlo često, veoma jednostavnog dizajna. Koristile su ih kraljevske porodice i plemstvo, a i danas su veoma popularni u istim krugovima. Iako mnogi smatraju da su ovi parfemi novi trend u industriji parfema, niche parfemi su se oduvek smatrali umetničkim delom, a danas odišu duhom starog, nekadašnjeg parfimerstva koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Ovi parfemi posebni su zbog upotrebe retkih i izvrsnih ulja iz svih delova sveta, kao i po upotrebi novih i neobičnih materija. U izradi niche parfema postoji nekoliko pravila, prvo pravilo zahteva da postoji osoba koja je zaslužna za sam odabir mirisa. Na taj način se čuva originalnost, tako da osobe koje su se odluče za niche mirise mogu biti sigurne da su odabrale parfem koji teško da će osetiti u svojoj blizini na nekoj drugoj osobi. Drugo pravilo podrazumeva proizvodnju u manjim količinama, i nisu dostupni u svim parfimerijama. Pravilo broj tri odnosi se na reputaciju koja se temelji na kvalitetu proizvoda. Niche parfemi se ističu svojim luksuznim pakovanjima, kvalitetnim, originalnim i trajnim mirisom.
Olovka za usne je proizvod za šminkanje. Koristi se za definisanje linije usana, konturisanje usana ili njihovo popunjavanje. Može se koristiti samostalno ili u kombinaciji sa ružem ili sjajem za usne. Olovke mogu biti raznih boja, različitih tekstura (suve, kremaste) i finiša (mat, sjajni, svetlucavi, metalik, transparentni). Olovke koje imaju mat finiš obično imaju dugotrajan efekat i sprečavaju razlivanje tečnog ruža ili sjaja za usne. Sjajni finiš olovke može doprineti punijem izgledu usana. Transparentne olovke se koriste za definiciju usana i onemogućavaju razlivanje boje prilikom nanošenja tečnog ruža ili sjaja.
Dobijaju se iz strogo kontrolisanog, zakonski regulisanog načina proizvodnje koji diktira ograničenja i zabrane i podrazumeva proizvodnju bez upotrebe sintetičkih i hemijskih sredstava (pesticida-đubriva). Organski proizvod trpi minimalan proces prerade pri čemu se ne koriste veštački dodaci, konzervansi, emulgatori ili neki tip zračenja. Imaju povišenu biološku i nutritivnu vrednost koja se ogleda kroz povećan sadržaj vitamina i minerala (kalcijuma, magnezijuma, gvožđa), omega 3 masnih kiselina i antioksidanata. Organska kozmetika podrazumeva proizvode koji su dobijeni od biljnih, u kombinaciji sa nekim drugim sastojcima, koji su isto tako prirodnog porekla. Sastojci iz prirode zaista mnogo toga mogu da ponude našoj koži, naročito kada su u pitanju probrane biljke koje imaju odgovarajuće dejstvo na svaki tip kože, a poznate su po svojim prirodnim i blagotvornim dejstvima. Još jedna prednost prirodnih proizvoda leži u tome što odgovaraju svakom tipu kože, a posebno se preporučuje kod osoba sa osetljivom kožom.
Pantenol je poznat kao provitamin B5. Zbog brojnih benefita, često se koristi za negu kose, kože i noktiju. Pantenol regeneriše kožu i čini je elastičnom i glatkom. Ublažava crvenilo, upale i iritacije, zbog čega je odličan za umirivanje kože. Pogodan je za sve tipove, kao i za osetljivu kožu. Pantenol privlači i zadržava vodu, što ga čini idealnim za hidrataciju. Zbog hidrirajućeg svojstva pantenol umanjuje mogućnost lomljenja kose i noktiju, neguje skalp, poboljšava teksturu kose i čini je sjajnom. Više o upotrebi pantenola za kosu možete pročitati na našem blogu Pantenol ima čudotvorna dejstva za kosu.
Reč parfem potiče od latinske reči per fumum, što znači „kroz dim“. Predstavlja smešu eteričnih ulja i isparljivih aromatičnih komponenti, fiksativa i rastvarača, a upotrebljava se u svrhu davanja prijatnog mirisa na telu ili predmetima. Parfem se pravi od prirodnih i sintetičkih sirovina. Parfemi su klasifikovani u „porodice parfema“ podeljene u kategorije koje pomažu u razumevanju različitih vrsta mirisa u parfemima. Postoje četiri porodice mirisa: cvetni, orijentalni, drveni i sveži, koje se dalje dele na podfamilije. Proces nastanka parfema izvodi parfimer, koji je obučen i poseduje znanje ne samo o materijalima, već i o tehnikama. Ovaj postupak može trajati jako dugo dok se ne postigne konačna formula parfema. Kada se postigne konačna formula, ostavlja se da „odleži“ nekoliko meseci, nakon čega se ponovo testira da bi se utvrdilo kako se mirisne note razvijaju i da bi se uspostavila ravnoteža između molekula. Mirisne note se koriste za opisivanje različitih aroma koje se nalaze u parfemima. One se dele u tri glavne kategorije: gornje note, srednje note i bazne note.
Pedikir je kozmetički tretman nege stopala. Postoji nekoliko vrsta pedikira. Klasičan pedikir podrazumeva toplu kupku stopala, otklanjanje eventualnih zadebljanja, ulepšavanje i lakiranje noktiju. Medicinski pedikir je tretman zdravstvenih problema, kao što su jako zadebljala koža, urasli nokti, gljivice, kurje oko, dijabetičko stopalo i sl. Spa pedikir predstavlja opuštajuću negu stopala i negu umornih nogu, uz posebnu vrstu masaže, tretmane pilinga i maske za stopala.
Ph vrednost je mera aktivnosti vodonikovih jona u rastvoru i na taj način se određuje da li je dati rastvor kiselog ili baznog karaktera. Vrednost pH kozmetičkog proizvoda je veoma važna za adekvatnu negu kože. Kisela ph vrednost kože ima zaštitnu ulogu, dok proizvodi koji imaju nisku pH vrednost, jedino tada mogu ispoljiti svoj efekat, to su npr. voćne kiseline. Imaju vrednost pH i do 1,5. Ph vrednost kože je 5,5 što znači da treba koristiti preparate za negu kože koji imaju istu pH vrednost, kako bi se ona održala.
Prajmer predstavlja prvi korak u procesu izgradnje nokta u gel ili akril tehnici. Nanosi se nakon pripreme nokta, a pre nanošelja gela ili akrila. Obezbeđuje dehidrataciju i stvara jaku vezu između materijala i nokta. Savršeno čisti, dezinfikuje i suši nokatnu ploču. Nanosi se u izuzetno tankom sloju. Postoje dve vrste prajmera kiselinski i bezkiselinski. Kiselinski prajmer obezbedjuje potpunu dehidraciju, namenjen za problematične, vlažne nokte. Bezkiselinski prajmer je namenjen za tanke, slabe nokte i može da se koristi u svim tehnikama izrade noktiju.
Puževa sluz se sve češće može videti kao jedan od glavnih sastojaka u proizvodima za negu kože. Obiluje hranljivim supstancama (proteinima, vitaminima i mineralima), koji koži obezbeđuju zdrav, hidriran i blistav izgled. Ima sposobnost da regeneriše oštećene ćelije kože, ublažava upalne procese, ujednačava ten, povećava elastičnost kože i zaglađuje njenu teksturu. Puževa sluz je stekla veliku popularnost u beauty svetu zahvaljujući korejskoj kozmetici i često se može naći u emulzijama, serumima, sheet maskama i drugim proizvodima iz ovog asortimana. Da li je puževa sluz zaista efikasna za negu kože, pročitajte u našem blogu.
Refil pakovanje podrazumeva proizvod koji se može dopuniti, odnosno, može dobiti refill. Pakovanja koja su višenamenska, najčešće su označena, a nakon što se isti proizvod potroši, pakovanje je moguće dopuniti novom količinom. Refil pakovanja su od izuzetnog značaja za očuvanje životne sredine.
Retinol je sve popularniji kozmetički proizvod, koji je izuzetno dragocen za tretmane zrele kože. Ima izražena hidrirajuća svojstva, ublažava vidljivost bora i hiperpigmentacija, zaglađuje kožu i obnavlja njene ćelije. Otkrijte zašto je retinol – kralj anti-aging kozmetike.
Ricinusovo ulje je biljno ulje koje se dobija iz semenki ricinusa. Može biti prozirne ili prozirnožute boje. Zbog sposobnosti nege i hidratacije ima široku primenu u kozmetici. Ricinusovo ulje sadrži masne kiseline koje pomažu koži da zadrži neophodnu vlažnost, čineći je mekanom i hidriranom. Redovnom upotrebom, smanjuje vidljivost i pojavu finih linija i bora. Ricinusovo ulje jača nokte, smanjuje mogućnost njihovog lomljenja i pucanja i neguje kutiklu oko nokta. Hidrira trepavice i obrve, čineći dlaku fleksibilnom i podstičući njen rast. Kada je u pitanju nega kose, ricinusovo ulje se često može naći u šamponima, balzamima i raznim tretmanima. Poznato je da ricinusovo ulje hidrira teme i jača kosu, podstičući njen rast. Više o upotrebi ricinosovog ulja za kosu možete pročitati u našem blogu Koje probleme rešava ricinusovo ulje za kosu.
Rubber baza se može koristiti kao baza u svim tehnikama nadogradnje i ojačanja noktiju. Može biti providna ili u boji. Gušće je teksture od klasične baze za trajni lak, uz to je elastična i otporna na udarce. Omogućava nadogradnju nokta za par milimetara i sa njom je moguće popuniti neravnine i nepravilnosti na noktu. Namenjena je svima, a posebno onima koji imaju slabije nokte, sklone pucanju. Rubber baza je zapravo gel u tečnijoj varijanti. U svom sastavu sadrži gumu (ruber) koja apsorbuje udarce, pa je samim tim čvrsta, a fleksibilna. Koristi se za ojačavanje kratkih i noktiju srednje dužine.
Rumenilo je kozmetički proizvod, u različitim nijansama, namenjen za isticanje obraza. Može biti u obliku praha ili kreme. Rumenilo je neizostavan deo svakog makeup nesesera, daje svakom tenu sjaj i svežinu.
Ruski volumen predstavlja tehniku nadogradnje svilenih trepavica, čime se postiže gušći izgled prirodnih trepavica. Za ovu tehniku se koriste 2D, 3D, 4D, 5D i 6D trepavice, koje se u korenu spajaju sa prirodnim, čime se postiže 3-4 puta veća gustina.
U prevodu sa latinskog ruzmarin znači „lekovita morska rosa”. To je žbunasta višegodišnja biljka koja pripada rodu usnatica. Zbog svojih pozitivnih efekata ruzmarin je izuzetno značajan u nezi kože i kose. Sadrži ruzmarinsku kiselinu koja je antioksidans, kao takva uspešna je u bori protiv štetnih uticaja i znakova starenja. Izuzetno je pogodan za negu zrele kože. Poznat je po svojim protivupalnim osobinama i odličan u borbi protiv akni i ekcema. Sprečava pojavu upalnih procesa na koži i njeno isušivanje. Sadrži manje količine vitamina A, C i B6, a od minerala gvožđe, kalcijum, magnezijum i mangan. Podstiče obnavljanje ćelija kože i značajno umanjuje pojavu flekica na licu. Ima veliki značaj u nezi kose, koristi se kao ulje i ruzmarinova voda. Podstiče cirkulaciju vlasišta, zahvaljujući karnozičnoj kiselini, smanjuje pojavu peruti i podstiče rast kose. Ulje ruzmarina nalazi se u proizvodima za negu kose i kože jer je antioksidans kao i antiinflamatorni i antimikrobni sastojak.
Ružina vodica je godinama jedan od najpopularnijih kozmetičkih proizvoda i čest sastojak mnogih preparata za čišćenje i negu kože lica. Dobija se destilacijom cvetova posebne sorte ruža, a najkvalitetnija i najcenjenija je ona dobijena od damask ruže. Ružina vodica ima tonirajuća i hidrirajuća svojstva, ne izaziva iritacije i pomaže pri uspostavljanju prirodne pH ravnoteže kože. Koliko je ružina vodica efikasna za negu kože otkrićete u blogu.
Sapun je anionski surfaktant koji se upotrebljava za pranje i čišćenje, dajući površinski aktivan anion u vodenom rastvoru. Sapuni su alkalne soli viših masnih kiselina rastvorljive u vodi. Kalijumove soli se nazivaju mekim sapunima, a natrijumove soli finim sapunima. U kozmetičke svrhe koriste se isključivo fini sapuni. Oni mogu imati različite dodatke kao što su hidratantna svojstva, mirisi ili stabilizatori. Sapuni reaguju alkalno u vodenom rastvoru (ph je veća od 9).
Predstavlja jednokratni sapun pogodan za nošenje na putovanje i svakodnevne aktivnosti za lakše održavanje higijene ruku. Jednostvavni su za upotrebu, svaki listić se lako rastvara, stvarajući penu i brzo ispira. Uspešno dezinfikuje ruke bez isušivanja.
Serum za lice je specifičan kozmetički proizvod koji se koristi za intenzivne i ciljane tretmane nege kože. Ima tečnu formu i obično se pakuje u staklenu bočicu sa pipetom, koja olakšava nanošenje i korišćenje proizvoda. Serumi su obogaćeni većom koncentracijom hranljivih i hidratantnih sastojaka, u odnosu na kreme, pa su zbog toga i efikasniji u tretmanima nege i željeni rezultati su brže vidljivi. Nanose se u malim količinama, svega 3-4 kapi seruma je dovoljno za celo lice. Po pravilu se koriste ujutru i/ili uveče i nanose na čistu kožu lica i vrata i lagano utapkaju prstima.
Sve detalje u vezi sa serumima za lice pronaći ćete na našem blogu.
SPF je skraćenica za engleski pojam Sun Protection Factor, koji predstavlja stepen zaštite kože od sunčevih UV zraka. Ova skraćenica se nalazi na kremama, losionima i drugim proizvodima namenjenim za sunčanje, odnosno za zaštitu kože lica i tela od opekotina i drugih neželjenih pojava tokom sunčanja. Uz SPF oznaku obavezno se nalaze i brojevi (od 5 do 100), koji simbolizuju nivo zaštite. Zapravo, ove brojke nam govore koliko puta duže možemo da se sunčamo, bez oštećenja koža, nakon pravilnog nanošenja kreme sa SPF, u odnosu na vreme sunčanja bez korišćenja zaštitnih krema. Više o SPF kremama čitajte u tekstu „Zašto su SPF i sunčanje nerazdvojni pojmovi”.
Strobing je popularna tehnika šminkanja, koja podrazumeva nanošenje hajlajtera (iluminatora) na delove lica na kojima se prirodno prelama svetlost. Strobing čini da koža deluje sveže, prirodno, zdravo i blistavo. Za razliku od konturisanja, u strobing tehnici se ne koriste tamne nijanse za senčenje lica. U zavisnosti od oblika lica, kod tehnike strobinga, hajlajter se obično nanosi na vrh jagodica, bradu, kupidonov luk, po sredini nosa (most), ispod obrva i kod unutrašnjeg ugla oka.
Intenzitet sjaja na licu, kod strobing tehnike, zavisi od ličnog ukusa, kao i efekta koji želi da se postigne šminkanjem.
Šea (shea) puter je sastavni deo mnogih preparata za negu kože i kose. Ovaj potpuno prirodni sastojak je bogat vitaminima A, E i F, kao i oleinskom, stearinskom i linoleinskom kiselinom, zbog čega ima sposobnost da dubinski hidrira i obnavlja ćelije kože. Iako se koristi kao dodatak ili glavni sastojak u kozmetičkim proizvodima, najdragoceniji je nerafinisani (sirovi), 100% prirodni šea puter, koji se može koristiti saostalno ili u kombinaciji sa drugim sastojcima za negu kože i kose.
Sam proces proizvodnje šea putera je deo tradicije zapadnih zemalja Afrike, odakle i potiče. Ovaj dragocen kozmetički sastojak, intenzivnog mirisa, nastaje ručnom obradom plodova biljke karite. Najveći proizvođači šea putera su Senegal i Gana.
Otkrijte u našem blogu zašto je šea puter superhrana za kožu i kosu.
Tonik za lice se koristi za čišćenje, toniranje i hidrataciju kože. Po pravilu se primenjuje nakon skidanja šminke i čišćenja i umivanja lica, kako bi se uklonili ostaci nečistoća, omekšala i blago hidrirala koža i uspostavio njen prirodni pH nivo. Tonik se ne ispira sa lica, a nakon njegovog nanošenja potrebno je koristiti hidratantnu kremu.
Čemu služi tonik za lice - otkrijte u blogu.
Osim u ishrani ima veliku primenu u nezi kože i kose. Sadrži visok procenat hranljivih sastojaka neophodnih za negu kože. Veoma je bogato mono i polinezasićenim masnim kiselinama. Sadrži vitamine A, E, D, C kao i vitamine B kompleksa. Poseduje visoku koncentraciju antioksidanasa, sterole, fitosterole, karotenoide i određeni procenat minerala. Zbog specifičnog sastava uspešno je u borbi protiv slobodnih radikala i prevremenog starenja kože. Umiruje iritiranu kožu i smanjuje crvenilo, a kod masne kože smanjuje prekomerno lučenje sebuma. Prvenstveno prija suvoj koži zato što joj obezbeđuje vlagu i hidrira je, ne ostavljajući mastan trag. Omogućavaja hidrataciju epidermisa i regeneraciju kože, stimuliše sintezu kolagena i elastina. Ublažava pojavu bora i daje koži elastičnost. Ima određena antiinflamatorna svojstva, umiruje osetljivu i iritiranu kožu. Hrani i neguje kožu glave, poboljšava izgled i strukturu postojeće dlake i podstiče rast nove i zdrave kose. Hrani vlasište, osvežava suve krajeve i jača strukturu dlake.
Uvijač za trepavice je mali alat koji omogućava podizanje i uvijanje trepavica, kako bi se oči dodatno naglasile. Na taj način tanke i kratke trepavice dobijaju lepši izgled i deluju duže i gušće. Uvijač za trepavice se obično koristi pre nanošenja maskare.
Veganska formula (Vegan Friendly) je sve češća oznaka koju možete videti na brojnim proizvodima, uključujući i kozmetiku i šminku. Sam pojam ukazuje na sastav proizvoda, odnosno potvrđuje da proizvod i njegove komponente ne sadrže sastojke životinjskog porekla.
Izuzetno dragocen za zdravlje i lepotu, vitamin C pruža mnoge benefite u tretmanima nege. Čest je sastojak mnogih kozmetičkih proizvoda, a najpoznatija je njegova primena u tretmanima posvetljivanja kože i ublažavanja vidljivosti hiperpigmentacijskih fleka.
Koliko je vitamin C popularan u kozmetičkim tretmanima pročitajte u našem tekstu.
Vitamin E je jedan od najznačajnijih kada je u pitanju nega lica i tela. Jača barijeru kože i pomaže joj da zadrži vlagu, čineći je hidriranom i mekom. Iz tog razloga, čest je sastojak krema, losiona i drugih proizvoda za negu kože. Vitamin E štiti kožu od oksidativnog stresa i slobodnih radikala, odgovornih za starenje kože. Čini kožu elastičnom i umanjuje vidljivost ožiljaka, zbog čega se može naći u kremama i tretmanima za ožiljke i strije. Vitamin E doprinosi zdravijem rastu kose, zato što hidrira kožu glave i podstiče cirkulaciju krvi. Može se koristiti i nakon izlaganja suncu, jer postiče oporavak kože i umiruje upalu.
Voćne kiseline je popularan naziv za grupu AHA kiselina koje se koriste u kozmetičke svrhe. Ovaj pojam ukazuje na samo poreklo kiselina, jer se većina ovih sastojaka dobija iz voća. Više o ovim kiselinama pročitajte u opisu pojma AHA kiseline.
Žen-šen je biljka koja raste na prostoru istočne i centralne Azije, a njen koren je lekovit i vekovima se koristi u tradicionalnoj istočnjačkoj medicini. Dokazano je da ima pozitivna dejstva i u kozmetičkim tretmanima. Osim što deluje kao antioksidant, podstiče cirkulaciju i regeneraciju ćelija i stimuliše proizvodnju kolagena. Najčešće se može naći kao aktivni sastojak u proizvodima iz domena korejske kozmetike. Vraća koži svežinu, elastičnost i blistavost.